HOME SAFA NEWS MEMBERS REGIONAL EXCOS STANDING COMMITTEES LEAGUE CENTRE DOCUMENTS
 
 
     
SPONSORSHIPS CONTACT US  
 
     
   
 

RPD Group # 1

Nr Clubs Pld W D L GF GA GD Pts
                   
1 Blackpool FC                
2 FC Khaya                
3 Botriver Stars FC                
4 Incredibles FC                
5 Amajence FC                
6 Ithemba Sporting FC                
7 Real Eagles FC                
8 Barcelona FC                
9 Helderstroom FC                
10 Royal Swallows Overberg                
                   

RPD Group # 2

Nr Clubs Pld W D L GF GA GD Pts
                   
1 City Sunrise FC                
2 Gansbaai City FC                
3 Golden Brothers FC                
4 Mountain Birds FC                
5 Young Defender FC                
6 M-Academy FC                
7 Try Again FC                
8 MP Saints FC                
9 Kleinmond Young Stars FC                
10 Kleinmond FC                
                   
Date Home Club Score Away Club Score
         
         
         
         
         
         
Date Home Club Away Club Time Venue
         
6 Nov Blackpool FC Ithemba Sporting FC 15:00 Caledon Sports Grounds
6 Nov Real Eagles FC Helderstroom FC 15:00 Villiersdorp
6 Nov FC Khaya Barcelona FC 15:00 Mt Pleasant
6 Nov Royal Swallows Overberg FC Botriver Stars FC 13:00 Kleinmond Turf
6 Nov Kleinmond Young Stars FC Golden Brothers FC 11:00 Kleinmond Turf
6 Nov Try Again FC MP Saints FC 15:00 Stanford
6 Nov City Sunrise FC Kleinmond FC 15:00 Gansbaai Rugby A
6 Nov Gansbaai City FC Young Defender FC 15:00 Masakhane
         
7 Nov M-Academy FC Mountain Birds FC 13:00 Villiersdorp
7 Nov Incredibles FC Amajence FC 15:00 Caledon Sports Grounds
         
13 Nov Amajence FC Blackpool FC 15:00 Kleinmond Turf
13 Nov Real Eagles FC Ithemba Sporting FC 15:00 Villiersdorp
13 Nov Barcelona FC Incredibles FC 15:00 Glaskasteel, Bredasdorp
13 Nov Botriver Stars FC Helderstroom FC 15:00 Botrivier
13 Nov Royal Swallows Overberg FC FC Khaya 13:00 Kleinmond Turf
13 Nov MP Saints FC Kleinmond Young Stars FC 13:00 Mt Pleasant
13 Nov City Sunrise FC Golden Brothers FC 15:00 Gansbaai Rugby A
13 Nov Gansbaai City FC Try Again FC 15:00 Masakhane
13 Nov Mountain BIrds FC Kleinmond FC 11:00 Mt Pleasant
14 Nov M-Academy FC Young Defender FC 13:00 Villiersdorp
         
20 Nov Blackpool FC Real Eagles FC 15:00 Caledon Sports Grounds
20 Nov Amajence FC Barcelona FC 15:00 Kleinmond Turf
20 Nov Ithemba Sporting FC Botriver Stars FC 11:00 Mt Pleasant
20 Nov Helderstroom FC FC Khaya 11:00 Caledon Sports Grounds
20 Nov Kleinmond Young Stars FC City Sunrise FC 13:00 Kleinmond Turf
20 Nov MP Saints FC Gansbaai City FC 13:00 Mt Pleasant
20 Nov Try Again FC M-Academy FC 15:00 Stanford
20 Nov Kleinmond FC Young Defender FC 11:00 Kleinmond Turf
         
21 Nov Incredibles FC Royal Swallows Overberg FC 13:00 Caledon Sports Grounds
21 Nov Golden Brothers FC Mountain Birds FC 15:00 Kleinmond Turf
         
27 Nov Barcelona FC Blackpool FC 15:00 Glaskasteel, Bredasdorp
27 Nov Botrivier Stars FC Real Eagles FC 15:00 Botrivier
27 Nov Royal Swallows Overberg FC Amajence FC 13:00 Kleinmond Turf
27 Nov FC Khaya Ithemba Sporting FC 13:00 Mt Pleasant
27 Nov Helderstroom FC Incredibles FC 15:00 Caledon Sports Grounds
27 Nov Gansbaai City FC Kleinmond Young Stars FC 15:00 Masakhane
27 Nov Mountain Birds FC City Sunrise FC 11:00 Mt Pleasant
27 Nov Young Defender FC Golden Brothers FC 11:00 Kleinmond Turf
         
28 Nov M-Academy FC MP Saints FC 15:00 Villiersdorp
28 Nov Kleinmond FC Try Again FC 11:00 Kleinmond Turf
         
15 Jan Blackpool FC Botrivier Stars FC 15:00 Caledon Sports Grounds
15 Jan Barcelona FC Royal Swallows Overberg FC 13:00 Glaskasteel, Bredasdorp
15 Jan Real Eagles FC FC Khaya 15:00 Villiersdorp
15 Jan Ithemba Sporting FC Incredibles FC 11:00 Mt Pleasant
15 Jan Kleinmond Young Stars FC Mountain Birds FC 15:00 Kleinmond Turf
15 Jan Gansbaai City FC M-Academy FC 13:00 Masakhane
15 Jan City Sunrise FC Young Defender FC 15:00 Gansbaai Rugby A
15 Jan MP Saints FC Kleinmond FC 15:00 Mt Pleasant
15 Jan Golden Brothers FC Try Again FC 13:00 Kleinmond Turf
         
16 Jan Amajence FC Helderstroom FC 15:00 Kleinmond Turf
         
22 Jan FC Khaya Botrivier Stars FC 15:00 Mt Pleasant
22 Jan Helderstroom FC Barcelona FC 15:00 Caledon Sports Grounds
22 Jan Ithemba Sporting FC Amajence FC 11:00 Mt Pleasant
22 Jan Young Defender FC Mountain Birds FC 11:00 Kleinmond
22 Jan Kleinmond FC Gansbaai City FC 13:00 Kleinmond
22 Jan Try Again FC City Sunrise FC 15:00 Stanford
         
23 Jan M-Academy FC Kleinmond Young Stars FC 15:00 Villiersdorp
23 Jan Golden Brothers FC MP Saints FC 11:00 Kleinmond
23 Jan Blackpool FC Royal Swallows Overberg FC 13:00 Caledon Sports Grounds
23 Jan Incredibles FC Real Eagles FC 15:00 Caledon Sports Grounds
         
5 Feb Blackpool FC FC Khaya 15:00 Caledon Sports Grounds
5 Feb Royal Swallows Overberg FC Helderstroom FC 13:00 Kleinmond Turf
5 Feb Botrivier Stars FC Incredibles FC 15:00 Botrivier
5 Feb Barcelona FC Ithemba Sporting FC 15:00 Glaskasteel, Bredasdorp
5 Feb Real Eagles FC Amajence FC 15:00 Villiersdorp
5 Feb Kleinmond Young Stars FC Young Defender FC 15:00 Kleinmond Turf
5 Feb Mountain Birds FC Try Again FC 15:00 Mt Pleasant
5 Feb Gansbaai City FC Golden Brothers FC 15:00 Masakhane
5 Feb City Sunrise FC MP Saints FC 15:00 Gansbaai Rugby A
         
6 Feb M-Academy FC Kleinmond FC 13:00 Villiersdorp
         
12 Feb Incredibles FC FC Khaya 13:00 Caledon Sports Grounds
12 Feb Ithemba Sporting FC Royal Swallows Overberg FC 11:00 Mt Pleasant
12 Feb Amajence FC Botrivier Stars FC 15:00 Botriver
12 Feb Real Eagles FC Barcelona FC 15:00 Villiersdorp
12 Feb Try Again FC Young Defender FC 15:00 Stanford
12 Feb Golden Brothers FC M-Academy FC 13:00 Kleinmond Turf
12 Feb MP Saints FC Mountain Birds FC 15:00 Mt Pleasant
12 Feb City Sunrise FC Gansbaai City FC 15:00 Gansbaai Rugby A
         
13 Feb Helderstroom FC Blackpool FC 15:00 Caledon Sports Grounds
13 Feb Kleinmond FC Kleinmond Young Stars FC 15:00 Kleinmond Turf
         
19 Feb Blackpool FC Incredibles FC 15:00 Caledon Sports Grounds
19 Feb Helderstroom FC Ithemba Sporting FC 13:00 Caledon Sports Grounds
19 Feb FC Khaya Amajence FC 13:00 Mt Pleasant
19 Feb Real Eagles FC Royal Swallows Overberg FC 13:00 Villiersdorp
19 Feb Botrivier Stars FC Barcelona FC 15:00 Botriver
19 Feb Kleinmond Young Stars FC Try Again FC 13:00 Kleinmond Turf
19 Feb Kleinmond FC Golden Brothers FC 11:00 Kleinmond Turf
19 Feb Gansbaai City FC Mountain Birds FC 15:00 Gansbaai Rugby A
         
20 Feb M-Academy FC City Sunrise FC 15:00 Villiersdorp
20 Feb Young Defender FC MP Saints FC 11:00 Kleinmond Turf
         
26 Feb Ithemba Sporting FC Blackpool FC 11:00 Mt Pleasant
26 Feb Amajence FC Incredibles FC 15:00 Kleinmond Turf
26 Feb Helderstroom FC Real Eagles FC 15:00 Caledon Sports Grounds
26 Feb Barcelona FC FC Khaya 15:00 Glaskasteel, Bredasdorp
26 Feb Botrivier Stars FC Royal Swallows Overberg FC 13:00 Botrivier
26 Feb Golden Brothers FC Kleinmond Young Stars FC 13:00 Kleinmond Turf
26 Feb MP Saints FC Try Again FC 13:00 Mt Pleasant
         
27 Feb Kleinmond FC City Sunrise FC 15:00 Kleinmond Turf
27 Feb Young Defender FC Gansbaai City FC 13:00 Kleinmond Turf
27 Feb Mountain Birds FC M-Academy FC 11:00 Mt Pleasant
         
12 March Blackpool FC Amajence FC 15:00 Caledon Sports Grounds
12 March Ithemba Sporting FC Real Eagles FC 11:00 Mt Pleasant
12 March Helderstroom FC Botrivier Stars FC 11:00 Caledon Sports Grounds
12 March FC Khaya Royal Swallows Overberg FC 13:00 Mt Pleasant
12 March Golden Brothers FC City Sunrise FC 15:00 Kleinmond Turf
12 March Try Again FC Gansbaai City FC 15:00 Stanford
12 March Kleinmond FC Mountain Birds FC 13:00 Kleinmond Turf
12 March Young Defender FC M-Academy FC 11:00 Kleinmond Turf
         
13 March Incredibles FC Barcelona FC 13:00 Caledon Sports Grounds
13 March Kleinmond Young Stars FC MP Saints FC 11:00 Kleinmond Turf
         
19 March Real Eagles FC Blackpool FC 15:00 Villiersdorp
19 March Barcelona FC Amajence FC 15:00 Glaskasteel, Bredasdorp
19 March Botrivier Stars FC Ithemba Sporting FC 15:00 Botrivier
19 March Royal Swallows Overberg FC Incredibles FC 13:00 Kleinmond Turf
19 March FC Khaya Helderstroom FC 15:00 Mt Pleasant
19 March City Sunrise FC Kleinmond Young Stars FC 15:00 Masakhane
19 March Gansbaai City FC MP Saints FC 15:00 Gansbaai Rugby A
19 March Mountain Birds FC Golden Brothers FC 11:00 Mt Pleasant
19 March Young Defender FC Kleinmond FC 15:00 Kleinmond Turf
         
20 March M-Academy FC Try Again FC 13:00 Villiersdorp
         
26 March Blackpool FC Barcelona FC 15:00 Caledon Sports Grounds
26 March Real Eagles FC Botrivier Stars FC 15:00 Villiersdorp
26 March Amajence FC Royal Swallows Overberg FC 13:00 Kleinmond Turf
26 March Ithemba Sporting FC FC Khaya 11:00 Mt Pleasant
26 March Kleinmond Young Stars FC Gansbaai City FC 15:00 Kleinmond Turf
26 March City Sunrise FC Mountain Birds FC 15:00 Gansbaai Rugby A
26 March MP Saints FC M-Academy FC 13:00 Mt Pleasant
26 March Golden Brothers FC Young Defender FC 11:00 Kleinmond Turf
26 March Try Again FC Kleinmond FC 15:00 Stanford
         
27 March Incredibles FC Helderstroom FC 13:00 Caledon Sports Grounds
         
18 April Botrivier Stars FC Blackpool FC 15:00 Botrivier
18 April Royal Swallows Overberg FC Barcelona FC 15:00 Kleinmond
18 April FC Khaya Real Eagles FC 13:00 Mt Pleasant
18 April Helderstroom FC Amajence FC 15:00 Caledon Sports Grounds
18 April Mountain Birds FC Kleinmond Young Stars FC 11:00 Mt Pleasant
18 April Young Defender FC City Sunrise FC 11:00 Kleinmond Turf
18 April Try Again FC Golden Brothers FC 15:00 Stanford
         
19 April M-Academy FC Gansbaai City FC 15:00 Villiersdorp
19 April Incredibles FC Ithemba Sporting FC 15:00 Caledon Sports Grounds
19 April Kleinmond FC MP Saints FC 11:00 Kleinmond Turf
         
2 May Royal Swallows Overberg FC Blackpool FC 13:00 Kleinmond Turf
2 May Botrivier Stars FC FC Khaya 15:00 Botrivier
2 May Barcelona FC Helderstroom FC 15:00 Glaskasteel, Bredasdorp
2 May Real Eagles FC Incredibles FC 15:00 Villiersdorp
2 May Kleinmond Young Stars FC M-Academy FC 15:00 Kleinmond Turf
2 May Mountain Birds FC Young Defender FC 13:00 Mt Pleasant
2 May Gansbaai City FC Kleinmond FC 15:00 Masakhane
2 May City Sunrise FC Try Again FC 15:00 Gansbaai Rugby A
2 May MP Saints FC Golden Brothers FC 11:00 Mt Pleasant
         
3 May Amajence FC Ithemba Sporting FC 15:00 Kleinmond Turf
         
9 May FC Khaya Blackpool FC 15:00 Mt Pleasant
9 May Helderstroom FC Royal Swallows Overberg FC 15:00 Caledon Sports Grounds
9 May Ithemba Sporting FC Barcelona FC 11:00 Mt Pleasant
9 May Amajence FC Real Eagles FC 15:00 Kleinmond Turf
9 May Kleinmond FC M-Academy FC 13:00 Kleinmond Turf
9 May Try Again FC Mountain Birds FC 15:00 Stanford
9 May Golden Brothers FC Gansbaai City FC 11:00 Kleinmond Turf
9 May MP Saints FC City Sunrise FC 13:00 Mt Pleasant
         
10 May Incredibles FC Botriver Stars FC 15:00 Caledon Sports Grounds
10 May Young Defender FC Kleinmond Young Stars FC 11:00 Kleinmond Turf
         
16 May Blackpool FC Helderstroom FC 15:00 Caledon Sports Grounds
16 May FC Khaya Incredibles FC 13:00 Mt Pleasant
16 May Royal Swallows Overberg FC Ithemba Sporting FC 13:00 Kleinmond
16 May Botrivier Stars FC Amajence FC 15:00 Botrivier
16 May Barcelona FC Real Eagles FC 15:00 Glaskasteel, Bredasdorp
16 May Kleinmond Young Stars FC Kleinmond FC 11:00 Kleinmond Turf
16 May Young Defender FC Try Again FC 15:00 Kleinmond Turf
16 May Mountain Birds FC MP Saints FC 11:00 Mt Pleasant
16 May Gansbaai City FC City Sunrise FC 15:00 Masakhane
         
17 May M-Academy FC Golden Brothers FC 15:00 Villiersdorp
         
23 May Incredibles FC Blackpool FC 15:00 Caledon Sports Grounds
23 May Ithemba Sporting FC Helderstroom FC 11:00 Mt Pleasant
23 May Amajence FC FC Khaya 15:00 Kleinmond Turf
23 May Royal Swallows Overberg FC Real Eagles FC 13:00 Kleinmond Turf
23 May Barcelona FC Botriver Stars FC 15:00 Glaskasteel, Bredasdorp
23 May Try Again FC Kleinmond Young Stars FC 15:00 Stanford
23 May MP Saints FC Young Defender FC 13:00 Mt Pleasant
23 May City Sunrise FC M-Academy FC 15:00 Gansbaai Rugby A
         
24 May Golden Brothers FC Kleinmond FC 15:00 Kleinmond Turf
24 May Mountain Birds FC Gansbaai City FC 13:00 Mt Pleasant
         
2018/2019 Ithemba Sporting FC
2019/2020 Bumpers XI FC
2020/2021 Home Defender FC (TWK)
2021/2022  

Top Goal Scorer

1    
2    
3    
4    
5    

Suspensions

Player Until
M Nyandoro (FCK) DC Fine Pd
S Nobentsu (GBC) DC Fine Pd